Na stránkách newsletteru IVK jsme se průběžně věnovali významným parlamentním a prezidentským volbám v různých zemích. Činíme tak s předstihem u německých podzimních voleb, přestože je téměř jisté, jak dopadnou. Německé parlamentní volby jsou nám prezentovány jako zásadní střet mezi dvěma rozdílnými alternativami: CDU a SPD. Je tomu skutečně tak? Stojí němečtí voliči před skutečnou volbou, nebo půjde jen o potvrzení statu quo? Co mohou tyto volby znamenat pro EU? A co mohou, či nemohou přinést nám?

V německých podzimních parlamentních volbách už nejde o „pouhé“ vítězství jedné politické formace nad ostatními. Jde o to, aby výsledek těchto voleb zabetonoval nezvratnost současné německé politiky kancléřky Merkelové („merkelismus“) a zcela eliminoval relevantní názorové proudy odporující oficiální politice německé vlády multikulturního míchání ras, náboženství a kultur.

Tomuto cíli odpovídá záměrné, cílené, umělé vyhrocení předvolebních nálad mezi voliči tak, aby podlehli představě, že v těchto volbách údajně dochází k fatálnímu a titánskému souboji mezi německou „pravicí“ (Merkelovými lidovci) a „levicí“ (Schultzovými socialisty). Smyslem této manipulace je obrousit rozčarování těch voličů, kteří svůj nesouhlas s děním v Německu hodlají projevit prostřednictvím alternativní volby, vsugerovat jim „osudovost chvíle“, přimět je s jejich hlasem neexperimentovat a volit buďto lidovce nebo socialisty. Podstata této manipulace je přirozeně falešná, neboť ve svých důsledcích (promigrantských, euro-centralistických) je zcela jedno, zda vyhraje Merkelová nebo Schultz.

Jde ovšem také o to, aby voličská podpora „merkelismu“ byla drtivá. Čím rozhodnější bude vítězství Merkelové, tím rozsáhlejší prostor k interpretaci takového vítězství jako „demonstrace spokojenosti“ Němců s „vítací“ politikou Merkelové se otevře. Tato politika je totiž asi jediným možným zdrojem nesouhlasu, jehož probublání ve volbách se kancléřka může obávat. Očekávat totiž, že by Němci hlasem proti Merkelové hledali například jiné (volnější, méně centralizované) uspořádání EU, je očekávání nerealistické, neboť drtivé většině Němců „evropská“ politika jejich vlády vyhovuje a přejí si ji.

V německých volbách jde o demonstraci co nejmasovější podpory „merkelismu“ a o potlačení jakéhokoli pokusu tuto politiku oslabit. Dá se téměř s jistotou očekávat, že to tak dopadne, což posílí drtivý tlak Německa na centralizaci EU, znásobí německou dominanci v EU a bude novou energií pro pokračování migrační invaze do Evropy.

Psáno pro anketu Newsletteru IVK, červenec – srpen 2017

Ivo Strejček

 

 

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus