Odmítám uvěřit, že český ministr vnitra Martin Pecina má tak mizerné informace o tom, co se děje na česko-německých hranicích. A pokud takové informace nemá, pak to vypovídá buďto o jeho trestuhodném výkonu ve funkci ministra nebo o záměrné bagatelizaci celého problému jenom proto, aby si náhodou nepohněval německého souseda.

Na jednání Evropského parlamentu jezdím přes hraniční přechod Rozvadov – Waidhaus. Asi 200 metrů za německou hranicí, na parkovacím trojúhelníku, stávají dva vozy bez jakýchkoliv identifikačních symbolů. Jsou to zpravidla stříbrné vozy BMW nebo audi kombi. Náhodně si vybírají vozy opouštějící Českou republiku.

Osobně mám za sebou několik takových kontrol. Zde je jedna z nich.

Civilní vůz bez označení s posádkou v civilním obleku mě předjel, rozsvítil na zadním skle nápis „následuj“ a vedl mě mimo dálnici do tamní bavorské vesničky.

Zastavili jsme na zabláceném a koly aut rozrytém plácku za stodolou jakéhosi statku (vzhledem ke stavu povrchu se dalo usoudit, že jsem tam asi nebyl prvním hostem). Z vozu vyskočili dva civilisté. Je pravda, že jeden z nich se legitimoval svým průkazem. Musel jsem vystoupit z vozu, automobil prohledali, nechali si otevřít kryt motoru a kontrolovali čísla nejrůznějších výrobních sérií.

Pokusil jsem se prokázat pasem poslance Evropského parlamentu, což mi bylo zjevně k ničemu. Po kontrole naskákali do svého vozidla a zmizeli.

Toto se mi, pane ministře Pecino, osobně stalo pětkrát. Třikrát při cestě do Německa, dvakrát na zpáteční cestě. Pokud tedy tvrdíte, že jde o náhodné prohlídky jejichž počet se nijak nezvyšuje, mám zjevně smůlu na náhody.

Česká média s postupem času přinášela informace o rostoucím počtu takové šikany českých řidičů. Především proto jsem opakovaně interpeloval Evropskou komisi a žádal o přezkoumání celého problému institucí, která se prohlašuje za strážkyni evropských smluv. Dostalo se mi vyhýbavé odpovědi, že „Evropská komise situaci monitoruje“.

I proto je smutné, že se český ministr vnitra snaží problém kontrol na hranicích s Německem zlehčovat.

Česká republika je plnoprávným členem Evropské unie a současně také členem tzv. Schengenského prostoru. Základní hodnotou těchto členství je především ničím a nikým neomezený volný pohyb osob. Kontroly bavorské policie, které nesou významné rysy arogantního a povýšeného jednání (a na tom z vlastních zkušeností trvám), mohou znamenat porušení těchto principů.

Pro ministra Pecinu je pochopitelně jednodušší před touto skutečností zavírat oči tvrzením, že o nic nejde a vzkazovat českým občanům, že budou před cestou do Německa lépe poučeni. To je ovšem podstatně snadnější, než s německým sousedem vyjednávat ve formátu „já pán – ty pán“.

Na druhou stranu Pecinův postoj chápu: jako špičkový člen ČSSD má prostě v popisu práce být při obhajobě práv českých občanů v EU vždy v poníženém předklonu.

A to je na tom celém to nejhorší: mít za českého ministra vnitra někoho, kdo se svých občanů nezastane (protože asi Čechy vážně považuje

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus