Ve středu 6.5.2009 jsem poskytnul veřejnosti on-line rozhovor, chat, na stránkách http://www.ods.eu. Protože jsem zjistil, že některé otázky voličů a mé odpovědi byly hlavní kanceláří ODS z mně neznámých důvodů vynechány a na http://www.ods.eu neuveřejněny, dávám tímto k dispozici úplnou verzi chatu. Můj chat na stránkách ODS najdete pro srovnání zde.

Následují tedy všechny otázky v plném znění, jak mi byly postupně kladeny, a všechny mé odpovědi v plném znění. Otázky jsou tučně, mé odpovědi netučně.

Zdravím. Jsem toho názoru, že je třeba vyhledávat akce během celého volebního období, a ne až na poslední chvíli před volbami. Smutně vzpomínám na červenec 2007, kdy v naší obci proběhlo setkání rodáků a nikdo z ODS, až na pana Rohovského - si nanašel hodinu až dvě času na dopolední program. Pan hejtman místo, aby za sebe poslal někoho z ODS, poslal náměstka pana Kodeta z KDU-ČSL, s ním přijel pan Kasal - též z KDU-ČSL. Věřte mi, že dodnes musím čelit výtkám zdejších příznivců ODS, že si nikdo nenašel čas. Nemyslím ale jenom Vás. Prosím, věnujte svůj čas i malým obcím. U nás tehdy bylo asi 800 lidí. Podle mne se tolik nesejde na žádném setkání před jakýmikoliv volbami. Pamatujte prosím na to. Děkuji a přeji Vám a všem kandidátům z ODS mnoho úspěchů ve volbách. Zdraví Karásek MS ODS Dlouhé.

Dobrý den pane Karásku, Moc rád vás slyším a také já vás zdravím. Dobře se známe a vy dobře víte, že ve své práci se především malým obcím nevyhýbám. O případu, který popisujete, nevím a jistě tušíte, že nemohu vysvětlovat situaci za někoho jiného. Ano, naprosto s vámi souhlasím, že předvolební kampaň se dělá po celé volební období. Pokud máte trochu času, najděte si na mé webové stránce www.istrejcek.cz odkaz na Zprávu o výkonu poslaneckého mandátu v letech 2004 – 2009, ve které jsem podrobně popsal všechny své aktivity v průběhu posledních 5 let. Myslím, že jsem dělal kampaň docela poctivě. Moc děkuji za dotaz a přeji vše dobré.

Nepřipadá vám vaše kampaň moc slabá? Cestou do práce potkám asi 30 billboardů a spoustu letáků ČSSD a od ODS sotva 2 billboardy. Docela mě to mrzí. Lukáš Novák.

Dobrý den pane Nováku, naše kampaň je stupňovaná a bude vrcholit těsně před volbami do EP. Jsem si jist, že budeme hodně vidět i slyšet. Pokud se mě ale ptáte na to, zda jsem spokojen s počtem již dnes viditelných nosičů kampaně, pak musím souhlasit s vámi – nejsem.

Jaký je Váš postoj k Lisabonské smlouvě? Milada Laudová.

Dobrý den paní Laudová, jsem zásadním odpůrcem Lisabonské smlouvy (euroústavy). Nechci, aby naše země byla řízena z cizí metropole. Pokud vejde Lisabonská smlouva v platnost, vznikne v EU takový stav, ve kterém „velcí budou zákony psát, malí je budou dodržovat“. Chci prosperující a úspěšnou Českou republiku svobodně spolupracující v otevřené Evropě.

Dobrý den pane poslanče, velice rád vzpomínám na setkání s Vámi při návštěvě Evropského parlamentu, který jsem měl možnost navštívit díky ODS. Chtěl bych Vám poděkovat za Vaše vystoupení ve městě Stochov v loňském roce, je naprosto skvělé, že si ve svém plném programu najdete čas i pro menší města, obce a jejich občany. Přeji Vám i Vaším kolegům z ODS jen pozitivní výsledky a hodně štěstí do nadcházejícího boje ve volbách do Evropského parlamentu. Roman Foršt

Dobrý den, velmi si Vašeho přání vážím a děkuji za něj. Mám radost, že se Vám návštěva Evropského parlamentu líbila. Ať už si myslíme cokoli o současném směřování EU, návštěva EP je vždy užitečná. Každý návštěvník to potvrzuje. Získá další sumu informací, které při orientaci v současném nepřehledném politickém světě, jistě využije. Pozdravuji ve Stochově!

Vážený pane, vážím si Vaší práce v EP, ale nejdou mi do hlavy platy europoslanců. Můžete mi financování EP trochu osvětlit? Díky za informace. František Kovář.

Dobrý den pane Kováři, každý europoslanec je placen vlastním národním parlamentem. Národní parlament také určuje, jak vysoký bude plat „jeho“ europoslance. Proto se platy europoslanců mezi sebou liší: italský pobírá asi 11 000 eur měsíčně, český něco přes 2 000 eur. Výše platu českého europoslance se rovná 1,2 násobku poslance českého národního parlamentu (vše v hrubém).

Dobrý den pane Strejčku, jak výrazně Českou republiku poškodil pád vlády v očích ostatních partnerů v EU? Karla Slezáková.

Dobrý den paní Slezáková, pádem vlády jsme si především uřízli pořádnou mezinárodní ostudu. Pokud si vzpomeneme na slogan českého předsednictví „Evropě to osladíme“, tak jsme si to především osladili sami sobě. 20 porevolučních let jsme se snažili vymanit ze stereotypního vnímání, že patříme „kamsi na východ“ a teď jsme tam sami sebe poslali. A to ani nemluvím o důsledcích na rozhodování investorů. Byl to neuvážený čin, který jsme si v Čechách sami vypískali.

Dobrý den, velmi se mi líbil Váš video profil, ze kterého je patriotismus k regionu skutečně znát. Jsem velmi rád, že náš region zastupuje tak schopný člověk jako jste Vy. Díky a přeji hodně štěstí! Libor Buček.

Dobrý den pane Bučku, Tak to mám sám radost, že z mého videoprofilu je vidět i cítit, že mám Vysočinu rád. A z Vašich slov mám radost také proto, že je nás jistě mnohem víc. Děkuji.

Souhlasíte s tkzv."náhubkovým zákonem" od Marka Bendy? Podotýkám, že jsem člen ODS a jsem přesvědčený, že nám takové přílepky sloužící ke zviditelnění jednotlivců ubírají na preferencích. Děkuji. František Pokorný.

Dobrý den pane Pokorný, „náhubkový zákon“ považuji přinejmenším za sporný a ve sněmovně bych pro něj asi nehlasoval,ale u kolegy Bendy bych to nebral jako snahu o zviditelnění. Děkuji za dotaz.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na financování Evropského parlamentu. V současné chvíli má parlament dvě sídla - Brusel a Strasburg. Zasedání parlamentu je na strídačku v obou sídlech. Z ekonomického hlediska je nutné platit 2x provozní náklady. EU několikrát zvažovala zrušení jednoho ze sídel, protože by se tak podařilo ušetřit několik milionů EUR. Proč tedy EU nezruši jednu z institucí a neušetří tak miliony EUR obzvláště v době ekonomické krize? Děkuji Rotterová

Dobrý den paní Rotterová, já s Vámi zcela souhlasím. Evropský parlament má dokonce sídla tři – Brusel, Štrasburk a Lucemburk (což je správní sídlo parlamentu). Je to plýtvání značnými finančními prostředky, ale se zrušením jednoho ze sídel by muselo souhlasit všech 27 členských států. Alespoň jeden z nich s tím nebude souhlasit nikdy: Francie. Každý rok se část evropských poslanců snaží navrhnout zrušení štrasburského sídla a každý rok jsme přehlasováni drtivou většinou. Tam, kde končí rozum normálního daňového poplatníka, začíná myšlenkový kvapík mnohých europoslanců.

Dobrý den, pan poslanče, co hodláte prosazovat, pokud budete zvolen? Děkuji za odpověď. Tereza Bílá.

Dobrý den paní Bílá, Chtěl bych pracovat ve výboru pro průmysl a energetiku, kde bych chtěl obhajovat českou jadernou energetiku a zájmy českých firem a podnikatelů. Chtěl bych pokračovat v práci ve výboru pro ekonomiku a monetární záležitosti, kde bych chtěl bránit zavedení konceptu konsolidovaného základu daně právnických osob (což povede k plíživé harmonizaci přímých daní a poškodí české firmy), na harmonizaci daní nepřímých bych nahlížel velmi obezřetně a podporoval bych pouze takové změny, které mohou zlevnit a zefektivnit jejich výběr. Rád bych pomohl Jihomoravskému kraji při řešení nelehké situace v budování dálnice na Vídeň, která vázne na české straně.

Pane poslanče, může mi popsat, co obnáší funkce whipa v Evropském parlamentu? Jaká je konkrétní náplň? Standa Horák.

Dobrý den pane Horáku, Whip (z angličtiny, znamená bič, bičovat, šlehat) je funkce převzatá z britského parlamentu. Jde o poslance, který má ke všem svým povinnostem navíc povinnost koordinátora hlasování. Je zodpovědný za to, že budou připraveny řádné hlasovací seznamy, že každý poslanec klubu ví, jak má hlasovat. Je to funkce nepopulární, nutíte své kolegy včas a řádně připravovat podklady k hlasování (proto onen „bič“) a pokud takové podklady nedostanete, musíte je připravit sám. Je to ohromné množství práce navíc, které vám ovšem dává velkou výhodu: máte přehled o všem, co se projednává. Práci whipa jsem se po celých pět let snažil dělat poctivě a důsledně, ale zopakovat bych si tuto funkci už nechtěl. Děkuji za dotaz.

Dobrý den, podporujete rozšíření pravomocí ep? Tonda Jiroutek.

Dobrý den pane Jiroutku, nepodporuji rozšíření pravomocí Evropského parlamentu. Více pravomocí EP znamená méně pravomocí národních parlamentů. A to si nepřeji. Zastávám názor, že politika má být prováděna na co nejnižší úrovni, aby byla co nejlépe kontrolovatelná. Čím víc se rozhodování vzdaluje od běžného voliče, tím méně je srozumitelné a kontrolovatelné. A co víc, když tak po těch pěti letech práce v EP pozoruji mnohé členy tohoto parlamentu, tak mě jímá hrůza, že by měli mít ještě víc pravomocí, než mají dnes! Děkuji za dotaz.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se díváte na myšlenku přetvoření Rady EU na druhou komoru parlamentu, jak nedávno hovořil pan Sobotka? Považujete jí za reálnou? Děkuji a přeji mnoho štěstí ve volbách. Jonáš Bauer.

Dobrý den pane Bauere, Nevím přesně, o čem mluvil pan Sobotka, tudíž nemohu nijak přesněji na jeho názor reagovat. Zkusím tedy obecněji můj vlastní názor: byl bych v těchto úvahách velmi opatrný a zdrženlivý. Souvisí to s případným rozšiřováním pravomocí Evropského parlamentu a posilováním rolí dalších institucí. Navíc by to zřejmě byl další krok k federálnímu uspořádání EU, což si nepřeji v žádném případě. Jsem proti posilování pravomocí evropských institucí a přeji si návrat rozhodování na takovou úroveň, která je srozumitelnější voličům.

Dobrý den pane poslanče, zajímalo by mně, který/kteří poslanci - kolegové Vám byli v Evropském parlamentu názorově blízcí. Včetně zahraničních. Děkuji Stránská.

Dobrý den paní Stránská, osobně se mi skvěle spolupracovalo s Hynkem Fajmonem. Rozumíme si politicky i lidsky. Je to chytrý a pracovitý poslanec. Ze zahraničních poslanců jsem udržoval výborné pracovní vztahy s Rogerem Helmerem, Danielem Hannanem (britští konzervativci), Klausem Pieperem (CDU), ale skutečně výborné vztahy jsem měl se slovenskými europoslanci Peterem Šťastným a Annou Záborskou. Odpovědně říkám, že Slováci jsou při řešení problémů našimi nejbližšími spojenci.

Dobrý den, založíte po volbách novou frakci v EP s britskými konzervativci? Jaké další strany v ní budou? Děkuji a přeji pěkný den. J. Voláková

Dobrý den paní Voláková, Samozřejmě vše záleží na tom, jak v jednotlivých členských státech EU dopadnou volby do EP. Počítat se dá s Poláky, v jednání jsou i další rozumní představitelé jiných stran, ale vše doopravdy záleží na volebních výsledcích.

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus