Po Paříži, Bruselu, Nice a Mnichově přišel další teroristický útok: v Berlíně. Odpudivý čin současnými polickými elitami odsouzen neméně odpudivě,  nicméně očekávaně.

Hollande, Juncker, Tusk i Gauck jsou „šokováni“ - jako vždy předtím, jsou „v duchu s pozůstalými obětí“ - jako vždycky předtím, „modlí se za nevinné“ - jako vždy předtím, „vyzývají k solidaritě, k semknutí se kolem západních hodnot a k vůli nenechat si vnutit duch násilí“ – jako vždycky předtím. Kancléřka Merkelová však tentokrát šla o krok dál a prohlásila: Milióny lidí včetně mne se ptají, jak je možné, že na vánočních trzích, které jsou oslavou života, dojde k vraždě? Na tuhle otázku odpověď nemám.”

Ale právě německá kancléřka by na podobné otázky odpovědi mít měla. Vždyť to byla právě ona, kdo naplno otevřel dveře migrační invazi z islámských zemí do Evropy. Byla to Merkelová, kdo všechny ty, kteří před důsledky této politiky varovali, důsledně nazývala xenofoby, krajně pravicovými populisty či sobci bez ochoty pomoci lidem v nouzi. Je neomluvitelné a slabošské, když na teroristické činy „nemá odpověď“. Je nepřijatelné, aby tvrdé kritice odmítala podrobit především sebe samotnou.

Budoucí americký prezident Donald Trump k berlínskému útoku prohlásil: „Civilizovaný svět musí změnit své myšlení.“ Merkelová a současné evropské politické elity změny myšlení evidentně schopni nejsou – stejně by jim takovou změnu už málokdo věřil.

Je tedy na občanech evropských zemí, aby v budoucím roce našli odvahu zvolit si nové politiky, kteří „změnou myšlení“ budou. Příležitostí k tomu bude v roce 2017 hned několik: v Nizozemí, ve Francii a především v Německu.

Přejme si to! Bylo by to v zájmu nás všech!

Stanovisko Institutu Václava Klause ke dni 20. prosince 2016

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus